Pieniny Słowackie

https://www.llentab.pl/ sprzedaż gazu ziemnego dla firm

Przebywając po polskiej stronie Pienin całkiem blisko do równie pięknych Pienin Słowackich. Wystarczy tylko przekroczyć naszą południową granicę.

Na ten górski kompleks składają się Małe Pieniny rozciągnięte od granicy polsko-słowackiej na Przełomie Dunajca aż po przełęcz Rozdziela i Litmanowskie Skałki. W tej części Pienin mamy ich najwyższy szczyt – Wysoką.

Jak przejść na słowacką stronę? Do wyboru mamy trzy przejścia graniczne – drogowe w Niedzicy, pieszo-rowerową kładkę w Sromowcach Niżnych oraz ścieżkę pieszo-rowerową w Szczawnicy. Inny sposób, aby dostać się na Słowację to skorzystanie z przejść górskich na pieszych szlakach turystycznych (szlaki niebieski, żółty i zielony).

Kluczowe atrakcje u Słowaków wyglądają ciekawie. Spływ tratwami od Czerwonego Klasztoru do Leśnicy o długości 9 kilometrów, rezerwat przyrody Haligowskie Skały ze słynną jaskinią Aksamitką, zespół skałek wapiennych, Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej czy klasztorny kompleks kamedułów z XIV wieku w Czerwonym Klasztorze.