Pieniny Słowackie

https://norminet.pl/produkty/materialy-scierne/papier-scierny-w-arkuszach,2,104508 https://www.llentab.pl/

Przebywając po polskiej stronie Pienin całkiem blisko do równie pięknych Pienin Słowackich. Wystarczy tylko przekroczyć naszą południową granicę.

Na ten górski kompleks składają się Małe Pieniny rozciągnięte od granicy polsko-słowackiej na Przełomie Dunajca aż po przełęcz Rozdziela i Litmanowskie Skałki. W tej części Pienin mamy ich najwyższy szczyt – Wysoką.

Jak przejść na słowacką stronę? Do wyboru mamy trzy przejścia graniczne – drogowe w Niedzicy, pieszo-rowerową kładkę w Sromowcach Niżnych oraz ścieżkę pieszo-rowerową w Szczawnicy. Inny sposób, aby dostać się na Słowację to skorzystanie z przejść górskich na pieszych szlakach turystycznych (szlaki niebieski, żółty i zielony).

Kluczowe atrakcje u Słowaków wyglądają ciekawie. Spływ tratwami od Czerwonego Klasztoru do Leśnicy o długości 9 kilometrów, rezerwat przyrody Haligowskie Skały ze słynną jaskinią Aksamitką, zespół skałek wapiennych, Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej czy klasztorny kompleks kamedułów z XIV wieku w Czerwonym Klasztorze.