Elastyczne systemy produkcji

pl.bolzonigroup.com producent matryc

W nowoczesnej produkcji największe zastosowanie mają elastyczne systemy produkcji (z ang. Flexible Manufacturing System). Charakteryzuje je wielostronność, zastosowanie sterowania komputerowego i duże zautomatyzowanie produkcji.

Posiadają dużą zdolność przystosowania do zmieniających się wymagań i warunków, łączą wydajność z różnorodnością wyrobów. System taki jest bardzo złożony, zawiera w sobie wiele elementów sprzętowych i różnorakie oprogramowanie. Może się składać z kilku elastycznych modułów produkcyjnych o wspólnym typie produktu czy procesie technologicznym.

Integrowane są one poprzez wspólne sterowanie i planowanie, łączy je system transportu i magazynowania. System taki charakteryzuje wysoka wydajność oraz różnorodność asortymentu produkcji. Elastyczność systemów produkcji stała się w dzisiejszych czasach koniecznością.

Umożliwia bowiem szybsze reagowanie na potrzeby rynku i zmienne żądania klientów. Pozwala na skrócenie czasu produkcji, a co za tym idzie terminowość producenta. Podnosi jakość produkcji przy jednoczesnym zoptymalizowaniu jej kosztów.