Jaka jest etymologia słowa haker?

http://itgenerator.pl Keller - Maszyny poligraficzne, producent maszyn drukujących

Do języka mediów, ale i całego społeczeństwa polskiego, na stałe weszło określenie haker, które już nikogo nie dziwi ani nie zastanawia. Jednak operując tym słowem na co dzień, w rozmowach towarzyskich czy w poważniejszych dyskusjach dotyczących rozwoju współczesnego świata czy informatyki. Słowo haker pochodzi od angielskiego słowa hacker, a to natomiast od terminu hack.

Na miano hackera w latach 60. XX wieku zasługiwali studenci jednego z amerykańskich uniwersytetów, którzy podejmowali się płatania nietuzinkowych i budzących zainteresowanie figli. Żarty te musiały być bardzo pomysłowe, a także odznaczać się niepowtarzalnym stylem.

Co ważne, figle, których dopuszczali się studenci nie mogły przynosić szkód. Miano hakera nadawano więc w przeszłości osobom cechującym się barwną osobowością i niezwykłą pomysłowością. Nie ulega wątpliwości, że część studentów, którzy w czasie studiów trudnili się płataniem figli, w późniejszych latach zainteresowała się komputerami i tak narodzili się prawdziwi hakerzy specjalizujący się w dziedzinie informatyki.

www.spotkaniachirped.org.pl