Przemysł włókienniczy w Polsce

www.burnarj.pl rozcieńczalniki do farb

Trzeba przyznać, że nasz kraj posiada bogatą tradycję przemysłu włókienniczego. Wybory powojenne zakładów tkackich docierały za granicę i stanowiły bardzo pożądany towar dzięki wysokiej jakości oraz modnemu wzornictwu. Pierwszym miejscem rozwoju przemysłu tekstylnego był Łódzki Okręg Przemysłowy, który swoje korzenie zawdzięcza tradycjom kalisko-mazowieckiego okręgowi przemysłowego. Łódź stanowi jeden z nielicznych w Europie ośrodków przemysłowych, gdzie zdecydowanie przeważa przemysł lekki.

Na drugie miejsce wysuwał się Okręg Dolnośląski, w którego skład wchodzi Bielawa, Kamienna Góra oraz Dzierżoniów. Tutaj produkowało się przede wszystkim bawełnę oraz 50% wyrobów lnianych na cały kraj. Jako trzeci wyróżnić można Okręg Bielski z Bielsko-Białą i Andrychowem na czele, które specjalizowały się w tkaninach wełnianych. Do innych tego typu ośrodków zaliczyć można było Częstochowie, Kalisz i Zieloną Górę.

Dziś większość z tych zakładów oczywiście nie istnieje, choć wciąż powodzeniem i względnym dobrostanem cieszy się dziewiarstwo, które uprawia się przede wszystkim w Jarosławiu, Łowiczu, Biłgoraju oraz Stargardzie Szczecińskim.

https://www.luglightfactory.de/de