W trosce o przyrodę

https://norminet.pl/produkty/spawalnictwo,2,104745 produkcja filmów reklamowych warszawa

Podróżując w polskie góry, nie można pominąć w ocenie ich walorów różnorodnej przyrody. Wygląda ona imponująco dlatego, że jest w dużym stopniu nieskażona ingerencją człowieka i co za tym idzie, zachowała swój pierwotny charakter.

Badania pod tym kątem prowadzono na szeroką skalę już w XVIII wieku. W roku 1751, pienińskiej naturze przyglądali się naukowcy z Wiednia.

W kolejnych dekadach analiz było więcej, a łączna liczba znamienitych badaczy Pienin oscyluje w okolicach 100 nazwisk. Już w odrodzonej Rzeczypospolitej, w 1932 roku, powołano do życia Pieniński Park Narodowy.

Projekt realizowano na przekór złej sytuacji finansowej, wykupując tereny od właścicieli prywatnych. W tamtym momencie powierzchnia Parku wynosiła zaledwie 423 hektary.

Proces rozbudowy trwał do wybuchu II wojny światowej. W okresie PRL park nadal się rozwijał, nad czym czuwały władze centralne.

Dziś w Małych Pieninach funkcjonuje także kilka rezerwatów. Kwestią dyskusyjną i na ten moment niezbadaną pozostaje wpływ niedzickiej zapory wodnej na ekosystem obszaru.