Jakie są rodzaje wozideł?

hot stamping paleciak elektryczny

Wielu prac budowlanych nie dałoby się wykonać bez wykorzystania pojemnych wozideł. Pojazdy tego typu występują jednak w różnych odmianach, które mogą się sprawdzić w innych warunkach. Podstawowy podział to maszyny przegubowe oraz sztywnoramowe.

Czym się różnią i jaka jest ich charakterystyka? Maszyny przegubowe to te, które składają się z dwóch części. Kabina jest bowiem połączona z przyczepą za pomocą przegubu. Czasem istnieje możliwość hydraulicznego sterowania wywrotką w takich wozidłach.

Hydraulicznie można kontrolować również wywrotkę w wozidłach sztywnoramowych. W tym wypadku wywrotka i kabina są nierozłącznymi częściami konstrukcji. Wozidło sztywnoramowe jest konstrukcją bardziej wytrzymałą, a co za tym idzie, ma większą ładowność.

Usztywnienie wpływa jednak negatywnie na promień skrętu, dlatego też maszyny tego typu najlepiej sprawdzają się na dużych przestrzeniach. Często wykorzystuje się je podczas budowy dużych obiektów oraz w kopalniach odkrywkowych, gdzie ich ładowność jest ogromną zaletą.