Higiena wymiany oleju

kurtyny powietrzne osprzęt do wózka widłowego

Olej powinien być wymieniany regularnie. Warto często zwracać uwagę na jego poziom, by nie dopuścić do zatarcia się pierścieni tłokowych. Naprawa silnika oznacza wysokie koszty, nieporównywalnie większe niż w przypadku dbałości o konserwację maszyn.

W przypadku wymiany oleju liczy się jednak nie tylko termin, ale także sposób, w jaki przeprowadzamy tę czynność. Dlaczego? Często spotykanym błędem podczas dokonywania wymiany jest niechlujność. Niestety nieestetyczny wygląd elementów silnika nie jest w tym wypadku największym problemem.

Prawdziwym kłopotem mogą się zacząć, gdy zanieczyszczenia doprowadzą do korozji elementów napędu lub zaczną zakłócać ich działanie. Poza tym warto zadbać o higienę ze względów środowiskowych oraz z punktu widzenia własnego zdrowia. Zaleca się unikanie kontaktu skóry z olejem czy smarem.

Jeśli zaś chodzi o kwestie ekologiczne – olej należy traktować jako odpad groźny dla środowiska i powinien być w odpowiedni sposób zutylizowany – zgodnie z wytycznymi polskiego prawa.